EURO pobudka! Jak być patriotą?

Zdjęcie: DrabikPany

Stadion oszalał! Po latach przygotowań, którym towarzyszyły narzekania, ale też wielkie nadzieje przyszedł wreszcie czas EURO 2012! Wyjątkowego święta kibiców, ale i zwykłych ludzi z całej Europy, którym dane jest poczuć dumę i radość, gdy najlepsi z najlepszych reprezentują ich kraj. To szczególna okazja zwłaszcza dla nas, Polaków, bo to u nas rozgrywa się to sportowe szaleństwo, to na nas patrzy teraz Europa i świat! Patrzy i wbrew różnym marudom widzi same cuda! Rewelacyjne stadiony, nowe drogi, dworce, świetnie przygotowane służby i setki wolontariuszy, którzy dbają o bezpieczeństwo i pozytywne emocje nie tylko na stadionach. Widzą gościnny naród, który potrafi się bawić w międzynarodowym towarzystwie. Widzą piękno naszych miast i krajobrazów. Czy możemy zachować to na dłużej?

W ostatnich dniach mieliśmy wiele powodów do dumy i radości, ale też wzruszenia. Wspaniale było przeczytać, jak przyjęte w naszym kraju zostały zagraniczne reprezentacje. Chlebem i solą, jak każe tradycja, ale też tłumem kibiców i gości, elegancką oprawą powitań i zaproszeniem do wspólnego zwiedzania okolic. Niemcy grali na treningach w koszulkach z konturem Polski i podpisem „Lubię to!” (co z kolei lubię ja!). Naprawdę można było się wzruszyć, słuchając hymnu na meczu otwarcia, kiedy te wszystkie emocje towarzyszące organizacji mistrzostw w Polsce osiągnęły swój szczyt. By po kilkunastu minutach dać upust piłkarskim emocjom, gdy Lewandowski strzelił pierwszego na tym Euro gola! W jednej chwili wszystkie te flagi na samochodach, te czapki, szaliki i wuwuzele wybuchły mocą kolorów i dźwięków, a okrzyki radości zjednoczyły całą Polskę! I nieważne, że mecz zakończył się remisem, nieważne jak potoczą się dalej mistrzostwa – najważniejsze są te  momenty, gdy wszyscy cieszą się z tego samego. Z sukcesów naszych rodaków, naszego sukcesu jako gospodarzy tej imprezy. A ja jestem pewien, że i goli i sukcesów będzie jeszcze niemało :)

Wpis zatytułowałem „EURO pobudka!”, bo w tej zbiorowej radości widzę potencjał! Wykraczający poza najbliższe kilka tygodni i piękne wspomnienia. Widzę tutaj szansę, byśmy nauczyli się bardziej cenić, szanować – po prostu kochać! nasz piękny kraj. Obudźmy w sobie patriotyzm! Kim dziś jest patriota? Całe szczęście nie ma już wojen, nie ma okupantów. Ale razem z nimi odszedł model patrioty, który poświęca dla swojej Ojczyzny życie, szczęście, swój los. Dziś bycie patriotą nie jest tak podniosłe, ale też nie wymaga od nas tak wiele. Jak dziś można manifestować swoje przywiązanie do kraju? Choćby kibicując Polakom na Euro, rzecz jasna. Ale jak robić to na co dzień, gdy już Euro się skończy? Ha, pewnie jest wiele sposobów. Ale mnie do głowy przychodzi zwłaszcza jeden – nie marudzić! Nie narzekać na to, na tamto, i na tamto owamto jeszcze. Nie opowiadać, jakie to złe drogi, jaka przepaść między Polską a mitycznym Zachodem, jacy to u nas złodzieje, pijacy, czy nieprzyjazne innym smutasy. Dajcie spokój, aż uszy więdną, jak się posłucha jednego czy drugiego mądrali, który właśnie doznał olśnienia i z miną znającego życie cierpiętnika w każdy temat gotów jest wcisnąć te biedne drogi. Ludzie! Nie róbcie tego! Nie krytykujcie własnego kraju, nie siejcie negatywnych emocji! Jaki to ma sens, po co, dlaczego? Czym innym jest konstruktywna krytyka, czym innym ocena sytuacji w celu, by coś zmienić. Ale samym gadaniem o drogach czy złodziejach nikt nic nie zmieni. Nie narzekajcie i nie dawajcie do tego okazji innym. Łatwo zgasić takiego delikwenta. „Już widzę, jak dojadą na Euro! U nas to są takie kiepskie drogi, że o matko!” – powie ktoś. „Naprawdę? Widzę, że jesteś świetnie poinformowany! Brawo!” – można odpowiedzieć. Narzekanie na coś, o czym wszyscy wiedzą, ale z czym nikt nic nie zrobi jest nie tylko bezproduktywne i szkodliwe, ale też niezbyt mądre. Na ogół opiera się na stereotypach, podczas gdy tak naprawdę mówiący niewiele wie. I tak powtarzamy jeden przez drugiego różne głupoty.

Zdjęcie: DrabikPany

Inna sprawa, że w naszym kraju nie jest wcale źle! Marudy nie zauważą przejezdnej autostrady punktualnie na mistrzostwa, nie spotkają się z uśmiechami na ulicy i pomocą ze strony innych. Bo przez swoje czarne okulary nie widzą pozytywów, zaś uśmiech i wsparcie pojawiają się tam, gdzie sami je roztaczamy. Tak to właśnie działa :)

Dlatego dla mnie współczesnym patriotą jest ten, kto nie narzeka bez powodu na swój kraj i rodaków. Przeciwnie – chwali to, co na pochwałę zasługuje i z nadzieją odnosi się do tego, co wymaga poprawy. Szczerze zachęcam – doceniajcie zmiany na lepsze, mówice głośno o tym, co u nas i w nas piękne i dobre, wnoście uśmiech w życie innych. Nie tylko „żeby widzieli”. Europa dziś patrzy, jutro przestanie. My tu zostajemy i to dla nas i dla naszego samopoczucia potrzebny jest uśmiech i power, zamiast ponuractwa. Jeżeli coś jest nie tak i możesz to zmienić – działaj. Jeżeli nie masz na coś wpływu – nie myśl o tym, a już na pewno NIE MÓW!

I niech nikt mi nie jęczy, że dzisiaj Rosja zje nas na kolację! Wierzę, że nasi dadzą z siebie wszystko. I wiem na pewno, że niezależnie od wyniku czeka nas dzisiaj parę pięknych chwil, kiedy wszyscy razem będziemy kibicować naszym i przeżywać niezwykłe emocje. A o to przecież chodzi w grze, czyż nie? :)

Mam nadzieję, że nie spadną na mnie gromy od osób, które będą mi udowadniać, jak to u nas jest źle ;) Za to serdecznie zapraszam frakcję ludzi pozytywnych i tych konstruktywnych! Jak jeszcze można okazywać dziś patriotyzm? Co warto wynieść z tych mistrzostw?

Polska GOLA !!! :)

Reklamy

One thought on “EURO pobudka! Jak być patriotą?

  1. Bądź co bądź mi również podoba się pozytywna aura jaka roztacza się w Polsce. Wszyscy są uśmiechnięci, marudzenie i narzekanie zostało zepchnięte na bok, rozmawiamy z innymi ludźmi jesteśmy bardziej otwarci.

    Cieszę się, że również zwróciłeś uwagę na patriotyzm, bo jakby nie patrzeć Polacy wstydzą się swojego kraju. Przekręty, słabe zarobki, pesymizm – ktoś by powiedział a czym tu się chwalić? Na miesiąc kiedy całe sportowy świat Europy skupia się na Polsce, obywatele nagle stali się dumni, że są Polakami..

    Oby ta duma została na dłużej. :)

Wyraź swoje zdanie!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s